Programme

Preliminary programme

segundaAnfora

Monday 5 October

8h – 9h Registration.
9h – 9h 30 Opening session.
9h 30 – 10h 30 Opening lecture (in spanish): Amphora and contents. Historiographical notes.
Speaker: Miguel Beltrán Lloris (Zaragoza Museum).

 

Session 1 – Historical and archaeological indicators.

10h 30 – 11h 30 Typology and content.
Speaker: André Tchernia (Centre Camile Jullian).
Discussant: Enrique García Vargas (University of Seville).
 11h 30 – 12h Coffee Break.
 12h – 13h Reutilisation of Roman amphorae.
Speaker: Theodore Peña (University of California, Berkeley).
Discussant: Miguel A. Cau (ICREA-ERAAUB, University of Barcelona).
 13h – 14h Amphora, content and shipwrecks.
Speaker: Franca Cibecchini (DRASSM).
Discussant: George Koutsouflakis (Hellenic Ephorate of Underwater Antiquities).
 14h – 16h Lunch offered by the Organization.
 16h – 17h Amphoric inscriptions and content.
Speakers: Occidente: Ulrike Ehmig (University of Frankfurt); Oriente: Jean Luc Fournet (Collège de France, Paris).
Discussants: Piero Berni (Institut Català d’Arqueologia Classica); Emmanuel Botte (CCJ).

 

Session 2 – Archaeometric indicators (I)

17h – 19h Amphora and residue analysis.
Speaker: Nicolas Garnier (Laboratoire Nicolas Garnier) & Alessandra Pecci (ERAAUB, Universitat de Barcelona, Università della Calabria).
Discussants: César Oliveira (University of Minho) & Marshall Woodworth (Oxford University).
 19h – 19h 30 Coffee Break (Faculty hall).
19h 30 – 20h 30 Poster session (Facultad de Filosofía y Letras).
 20h 30 Dinner offered by the Organization (Faculty hall)

 


 anforita

 

Tuesday 6 October

 

 9h – 11h Guided visit to Archaeological Museum of Cádiz.

 

Session 3 – Archaeometric indicators (II)

 11h – 12h DNA and Amphorae.
Speaker: Catherine Hänni (École Normale Superieure – Lyon).
Discussant: Nicolas Garnier.
 12h – 13h Zooarchaeology and the analysis of amphoric contents.
Speaker: Myriam Sternberg (CCJ).
Discussant: Darío Bernal-Casasola (University of Cadiz).
 13h – 14h Presentation of the project ‘Flor de Garum’ and a tasting of Garum and Allec (together with Roman wines).
Speakers: Víctor Palacios, Ana María Roldán, Álvaro Rodríguez and Josefina Sánchez (University of Cádiz).

FLOR DE GARUM: http://www.productosmajuelo.com/flor-de-garum/

BAETICA: http://www.vinoromano.com

 14h – 16h

Lunch offered by the Organisation (Faculty hall).

Session 4 – Regional syntheses (I): The West

 16h – 17h Hispanic and Mauritanian Amphorae.
Speakers: Darío Bernal (University of Cádiz), Horacio González Cesteros (ICAC), M. Kbiri Alaoui (Institut National des Sciences de l’Archéologie et du Patrimoine), Rui Morais (University of Oporto), Ramón Járrega (Institut Català d’Arqueologia Classica), Antonio Manuel Sáez (University of Cádiz), Inês Vaz Pinto (Centro de Estudos de Arqueologia, Artes e Ciências do Património of the University of Coimbra (CEAACP) -Troia Resort).
Discussants: Carlos Fabiao (University of Lisbon), Enrique García Vargas (University of Seville), Albert Ribera (SIAM, Valencia).
 17h – 18h Gallic amphorae and imitations in Central Europe.
Speaker: Fanette Laubenheimer (University of Paris – Nanterre).
Discussant: Patrick Monsieur (University of Louvain).
18h – 18h 30 Coffee Break (Faculty hall).
18h 30 – 20h 30 Italian amphorae.
Speaker: Simonetta Menchelli (University of Pisa).
Discussants: M.B. Carre (Centre Camille Jullian) & Stefania Pesavento (University of Padua). -text presented by E. Botte-
 20h 30 Dinner offered by the Organization (La Mentirosa restaurant, Mentidero Square).

 


anforita2

 

Wednesday 7 October

 

Session 5 – Regional syntheses (II): Africa and the East.

 9h – 10h 00 African amphorae.
Speaker: Michel Bonifay (Centre Camille Jullian).
Discussants: Jihen Nacef (Université de Mahdia).
 10h – 11h  Egypt amphorae
 Speaker: Delphine Dixneuf (Centre d’Études Alexandrines)
 Discussants: Jean-Yves Empereur (Centre d’Études Alexandrines)
 11h – 11h 30 Coffee break.
 11h 30 – 12h 30 Eastern amphorae.
Speaker: Paul Reynolds (ICREA-ERRAUB, Universitat de Barcelona).
Discussants: Tamas Bezeczky (Austrian Academy), Severine Lemaître (University of Poitiers), Ahmet K. Şenol (Egean University Izmir).
 12h 30 – 13h 30 Black Sea amphorae.
Speaker: Andrei Opaiţ (Independent Researcher).
Discussant: Paul Reynolds (ICREA-ERRAUB, Universitat de Barcelona).
 13h 30 – 15h 30 Lunch offered by the Organization (Duca restaurant, Falla square).

 

Session 6 – Conclusions and proposals

 

16h – 17h 30 Synthesis of proposals, agreements, disagreements and open topics.
Speaker: Jeroen Poblome (University of Louvain).
17h 30 – 19h 30 Discussion and proposal of a collective research project (Horizon 2020).
Closing lecture.
 20h Closing ceremony.
 20h 30 Free dinner (not covered by the organization)